Velikost textu

Sběratelé kamenů

Sběratelé kamenů

Koncem předminulého století sbíralo u nás nerosty jen málo lidí. Z těch, jejichž jména se nám zachovala v kronikách nebo v lidovém podání, uveďme brusiče Mikule ze Rváčova, jiného brusiče Trosberka z Václaví nebo Františka Janusa z Tatobit Posledně jmenovaný slepoval z jaspisů napodobeniny okolních středověkých hradů.

Rovenský učitel Josef Strnad ještě v devadesátých létech předminulého století zajížděl na Kozákov s vozíkem pro kameny a pěkné kusy dával brousit. Opatřil pro ně pěkné skříně a zařídil pro sbírku celý pokoj. Ve své dobrotě a šlechetnosti však nakonec všechno rozdal. Část jeho sbírky je v rovenském muzeu.

Největším sběratelem kozákovských polodrahokamů byl ředitel Měšťanské školy v Železnici Václav Šťastný. Svými sběry nesmírně obohatil mineralogické sbírky našich vědeckých ústavů. Míval doma až 50 kg kozákovských olivínů a veliké množství chalcedonů a achátů.  Za dvacet let své sběratelské činnosti rozeslal nerosty více než 300 školám a sběratelům v celé naší vlasti. Pocházel z Rovenska pod Troskami, kde se narodil 9. října 1861. Zemřel v Železnici 18. července 1934. Jeho dědeček pocházel z malé podhorské chaloupky pod Kozákovem.

Také brusič Trosberk z Václaví u Rovenska chodíval často na Kozákov na olivíny.  Nenápadně nosil v ruce perlík, jehož topůrko skrýval v dlouhém rukávu. Sám prý jednou vyprávěl o zvláštním nálezu kamene, který našel až skoro na vrcholu Kozákova.  Potřeboval prý právě 30 zlatých na zakoupení švestkové aleje. Několika ranami rozbil kámen, který nalezl a našel prý v něm tolik olivínů, že si tu alej mohl koupit. Jednou prý našel žlutavý jaspis, ve kterém se leskly drobné lupénky zlata.

V roce 1923 při hloubení jámy našli zase občané v Koberovech krystalový ametyst ve veliké kouli. Brusič Bejček za ni chtěl hotově zaplatit 300 korun, ale koberovští ji prodali jakémusi cizinci, snad Rusovi.

Také v novější době jsem se setkal s několika nadšenci, kteří se zajímali o minerály a také je pečlivě sbírali, tvořili jejich ucelené sbírky nebo je i využili pro tvoření různých uměleckých předmětů. V Turnově byl vášnivým sběratelem kamenů, ale také na slovo vzatým odborníkem v tomto směru, náš bývalý, bohužel dávno zesnulý, obvodní lékař MUDr. Jiří Šolc, který velkou část sbírek věnoval turnovskému muzeu.

Dnes již také zesnulý pan Eduard Mužíček ze Smrčí sbíral kozákovské polodrahokamy a vyráběl z nich věrné napodobeniny zříceniny hradu Trosky. Některé byly veliké, jiné docela miniaturní. Tyhle maličké Trosky mám od něj sám na památku. Veliký model Trosek ze vzácných kamenů mají před budovou základní školy ve Vesci.

Rolník František Vodháněl z Prackova sbíral na svých svažitých polích nahoře nad Prackovem drahokamy a nechal si z nich zhotovit náhrobek (pomník), který nyní po smrti sběratele zdobí místo jeho posledního odpočinku na veseckém hřbitůvku.

Velké sbírky drahých kamenů má např. také pan Votrubec ve vesničce Kozákov, který je potomkem někdejšího majitele kozákovských čedičových lomů pana Josefa Votrubce. Právě v těchto lomech se našlo vždy nejvíce polodrahokamů různého druhu, různé velikosti i rozličné jakosti. Votrubcovy sbírky jsou veřejnosti přístupné na celoroční výstavě v jeho domě. Spousty zájemců si je zde prohlíží, zvláště v době dovolených a letních prázdnin, parkuje vedle Votrubcova domu denně řada aut z celé republiky, ale i ze zahraničí. Některé kameny je zde možno i zakoupit. Zájem o ně je veliký.

 

Také v budově bývalé Základní školy v Lestkově (Na pustině) pořádá se každoročně po celou dobu prázdnin (červenec - srpen) dnes již tradiční výstava minerálů (a to nejen kozákovských), které je možné i zde si zakoupit a odnést domů na památku jako pěkný suvenýr z Českého ráje, třeba z bájné achátové hory, která nese kouzelný název: KOZÁKOV.

Právě připojeni - hostů: 123 

Kontaktní informace

Videostudio Mlejnek

Milan Mlejnek
Mírová pod Kozákovem
Smrčí 49
511 01 Turnov
Česká republika

messenger; WhatsApp
videomlejnek@c-mail.cz
mobil: +420 604 482 396
SKYPE: videomlejnek

IČ: 15603598

Objednávky, konzultace

na výše uvedené adrese

telefon, sociální sítě

 

Statistiky

Počet zobrazení článků : 753620

Socha sv. Václava a Národní muzeum
Mladí končeničtí hudebníci
David Zelnický
Odpoledne pro důchodce 12/1985
Restaurant Luka
Děti přednášejí při vítání občánků v roce 1973
Viktorova manželka Vesna
Znovu Týnský chrám
Ahóóój !!!
Větvička na Hrobce
Roubenka čp. 31 dř. Jana Votrubce
Květiny dají hodně zalévání je velké sucho
Blízké ostrůvky
Syn Alena a Jasmíny Leon
Maškarní karneval 1975
Staroměstské náměstí
Smrčí 25.11.2010
Tetička
Sličná Miloš Haken, ml.
Na hřbitově v Končenicích
Pan Vokurka s panem Heroutem
Pochodové cvičení na Hamštejn r.1974
Babička Pépa s vnukem Patrikem
Alenova sestra s rodinou