Velikost textu

Videokronika

ČÁST 3. - VIDEOKRONIKA

Dne 4. listopadu 1989 přijel z USA na návštěvu do staré vlasti  český emigrant z Norwalku ve státě Connecticut Ladislav Čepelík. Jemu se podařilo koupit v USA pro přítele Milana Mlejnka ze Smrčí novou video-kameru. Byla to vůbec první kamera na videozáznamy, kterou si Milan Mlejnek – budoucí Videoslužby ve Smrčí  – mohl dopřát. Pochopitelně z ní byla veliká radost. Byl to zase nesmírný pokrok, např. oproti kameře na tradiční film. Natáčí se především různé rodinné události. Např. svatby, vánoční svátky, různá výročí, výlety, dovolená apod. Mezi prvními sňatky, které M. Mlejnek natočil, byly svatby slečny Kněbortové ze Smrčí a slečny Brunclíkové z Kvítkovic. 

 V sobotu 3. února 1990 byl krásný slunečný den. Toho Milan Mlejnek využil, vzal novou video-kameru a šel se s ní projít do příjemné zimní přírody někam na Prackov, aby tam pořídil vůbec první pěkné záběry té zimní nádhery z předjarního času roku 1990.

Už v roce 1990 Milan Mlejnek ze Smrčí začíná zvolna podnikat ve video-službách. Zatím podle objednávek natáčí hlavně  svatební obřady.  Mezi těmi prvními natočil také 24. března 1990 svatbu svého bratra Františka Mlejnka s Janou Havlíčkovou ze Železného Brodu. Další svatbou, kterou Milan Mlejnek natočil, byla svatba jeho příbuzné (sestříně) ing. Dany Fabiánové z Vesce s Janem Pivodou. Ta se konala 2. června 1990. A potom se už těch svatebních obřadů i hostin natočila celá dlouhá řada.

 

 A nyní se vracíme opět trochu zpátky do Vesce, do jeho veřejného života a do událostí, které zde následovaly. Osvětová beseda ve Vesci uspořádala v pondělí 20. března 1989 ve škole filmový večer. Filmy vlastní amatérské produkce  včetně jejich ozvučení promítal ve Vesci pan Jaroslav Bouda s manželkou z Jablonce nad Nisou. Byla to řada krásných filmových záběrů z přírody ze zahrádky,  z cest rodiny Boudovy i z jejich rodinného  života. Všechny se účastníkům líbily. Boudovy filmy jsou skutečně jako profesionální. Manželé Boudovi s nimi získali na řadě míst velmi pěkná ocenění.

Dne 1. prosince 1989 se v Kulturním domě v Bělé sešli důchodci z celé obce Mírové pod Kozákovem na slavnostním odpoledni před vánočními svátky. Posezení a zábavu obstaral MNV v Mírové p. Koz. Byli přítomni i důchodci z Klokočských Louček a z Rakous. Je to tradiční zvyklost v Mírové už několik let. Důchodce přivítali, poděkovali jim za práci a popřáli do dalšího roku pevné zdraví za JZD Mír paní Píchová a pan Peterka, za MNV předseda Jaroslav Havlíček a předseda MNV z Rakous. Celé to radostné odpoledne zachytil  pan Žďánský video-kamerou, kterou má v majetku JZD Mír.

Podobné odpoledne pro důchodce, nebo jak se teď říká „pro seniory“, bylo připraveno i v příštím roce 1990, a to 30. listopadu. Bylo to už tedy v době po tzv. něžné revoluci. Návštěva důchodců ze všech tří obcí (Mírová pod Kozákovem, Klokočské Loučky a Rakousy) byla opět veliká. Žáci bělské školy přednesli pásmo básniček a vánočních koled, tanečků i scének. Pro dobrou pohodu k tanci i k poslechu vyhrávala opět oblíbená hudba pana Šicha z Radvánovic (Variace).Mnozí důchodci si ještě schutí zakřepčili. Nechybělo ani dobré občerstvení a poděkování za vykonanou práci. Všechno bylo i v tomto roce zachyceno na video.

Dne 8. prosince 1990 uspořádala základní škola z Bělé pěknou předvánoční mikulášskou besídku pro žáky školy, pro ostatní dětičky, ale i pro jejich rodiče, pro dědečky a babičky. Na programu byly básničky školáků, koledy, scénky,tanečky aj. Nakonec Mikuláš s andělem podarovali děti mnoha dárky. Čerti zase po sále  zlobili nejen kluky, ale i mnohé dospělé návštěvníky. I zde jsme pořídili jeden z prvních našich videozáznamů.

Žáci základní školy z Bělé se zúčastnili na konci školního roku 1990 – 1991 autobusového výletu do Adršpašských skal a do Náchoda. Každým rokem v měsíci březnu  jezdí děti také na Matějskou pouť do Prahy. Oba tyto výlety byly letos zachycené na video-záznam naší kamerou.

Tato kamera zaznamenala také letošní „Běh podkozákovským krajem“. Jeho pořadatelem byl Sokol Koberovy. Start i cíl byl u hasičské zbrojnice ve Smrčí. Trasa běhu:  Smrčí – Loužek – koupaliště ve Vesci – vesecký kravín – Červenice – Smrčí. Hlavním organizátorem tohoto závodu byl vesecký Jaroslav Trakal z čp.53.

Dne 20. října 1991 se konala v kostele sv. Antonína v Loučkách velká církevní oslava k uctění památky 200. let od vysvěcení tohoto kostela. Slavnou mši sloužilo několik kněží, ale hlavní ráz jí dodal litoměřický biskup, kterýsi do Louček přijel sám svým autem. Po slavnosti byla v kostele beseda a nakonec ve škole velké pohoštění pro kněžstvo. Slavnosti v kostele se zúčastnilo mnoho věřících katolíků, ale i jinověrci a lidé nevěřící. Loučečtí si nechali celou slavnost natočit na videozáznam. Ten by měl být uložen v pozůstalosti po Stanislavu Poloprutském z Besedic.

Hasiči z Michovky a z Besedic vzpomínali 2. června 1991 100. výročí vzniku sboru dobrovolných hasičů v obci. Bohatý program byl v přírodním amfiteátru u Kalicha.. Z celé slavnosti mají rovněž pořízený videozáznam.

 Jako v mnoha obcích, tak i v Mírové pod Kozákovem úspěšně pokračuje i po politických změnách po roce 1989 práce Sboru pro občanské záležitosti (SPOZ). Téměř každoročně se provádí vítání malých občánků v obřadní síni na OÚ na Dolech. V roce 1993 se tato malá místní slavnost uskutečnila 25. září (na 4x, tj. v e čtyřech etapách). Slavnost byla zachycena na snímcích fotografické dokumentace, i na videozáznamu, který už po čtyři roky pořizuje pro obec, pro školy i pro soukromníky Milan Mlejnek.

V sobotu 4. prosince 1993 se děti z celé obce Mírové pod Kozákovem zúčastnily Mikulášské besídky s dětskou diskotékou na sále Kulturního domu v Bělé. Nechyběla ani nadílka Mikuláše, byli tu i zlí čerti a dobří andělé. Besídka byla opět zachycena na video.

Ve Vesci děti tradičně  každým rokem o Smrtelné neděli vynášejí ze vsi smrtku – Moranu a vítají tak k nám nové jaro. Průvod projde vesnicí a ubírá se potom na Fialník, kde děti smrtku zapálí. Podobný zvyk zavedly už po několik roků i děti v sousedním Smrčí. Ve Vesci se tento zvyk traduje už od dávných dob. Letošní vítání jara bylo zachyceno na video-záznam.

V době od 1. do 8. července 1994 se u nás konalo mistrovství ČR letů horkovzdušných balónů. Startovaly dvakrát denně na lukách u Sedmihorek (Podháje) a létaly na různé strany, podle směru větru. Balóny jsme vídali i od nás z Vesce. Pořídili jsme videozáznam i z této akce a Česká televize vysílala přímý přenos.

Videozáznamy z významných akcí pořizujeme i v následujících letech. Avšak s postupem času a s přibývajícími kamerami i v rodinách, přestal být i tento fenomén videozáznamu trošku všední záležitostí. I u nás samozřejmě záznamy postupně zřídly, i když se stále natáčí dál. Ale už v daleko menším měřítku, než dříve. Práci na natáčení v rodině prakticky převzal Milan Mlejnek a jelikož nyní v době po sametové revoluci, přibyly i nejrůznější jiné problémy (změna zaměstnání, komerční natáčení, aj.) je dnes (zač. r. 2011) zhruba za předchozích šest let zásoba nezpracovaných záběrů na kazetách ve velké krabici a je otázkou, kdy dojde k jejich zpracování a případně zveřejnění. Je také otázka, kdo po Milanovi Mlejnkovi převezme tento archiv, založený v roce 1964 do opatrování a případně, kdo bude v práci dokumentace v obci pokračovat. Ale to už je skutečně jiná otázka.

Od roku 2000 se pořizuje videokronika digitálním zpracováním.

Právě připojeni - hostů: 140 

Kontaktní informace

Videostudio Mlejnek

Milan Mlejnek
Mírová pod Kozákovem
Smrčí 49
511 01 Turnov
Česká republika

messenger; WhatsApp
videomlejnek@c-mail.cz
mobil: +420 604 482 396
SKYPE: videomlejnek

IČ: 15603598

Objednávky, konzultace

na výše uvedené adrese

telefon, sociální sítě

 

Statistiky

Počet zobrazení článků : 812881

Náměstí v Daruvaru
Alenova sestra s rodinou
Ještě jeden záběr na přípravu pohoštění
102. narozeniny občanky Maryškové
Vladimír Bílek, Jasna Berger na společné večeři
Poznejte je na přednášce r. 1985
Sněhurka a sedm trpaslíků
Tetička
Z Hamštejna - silnice k Loučkám
Malý Leonek Leder
Další Vesečačky
Školní výlet 1978
Pepa a Mařenka
Dopravní hřiště Turnov 1976
Festival pokračuje
Marie Maděrová s životním druhem
Iva Otmarová, Jitka Zaplatílková
Roubenka na Červenici
Od jachty do vesnice Sovlja
Osada Vesec