Velikost textu

Rovenské zvony

                            Rovenské zvony

Starobylá zvonice v Rovensku pod Troskami, vedle kostela sv. Václava na Týně, má tři zvony. Jsou obráceny srdci vzhůru a říká se jim také rebelantské zvony. Zvonit na ně je umění, k němuž je zapotřebí tří lidí, zvoníků. Ti netahají za provazy, jak bývá  u zvonění obvyklé, ale musí šlapat na šlapačky. Nejobtížnější práce je pak čeká až na konci zvonění, kdy musí vyhoupnout zvony srdci nahoru a okamžitě je zaklesnout tak, aby se v této nezvyklé poloze udržely. Básník a spisovatel Jaroslav Podobský, odborný učitel v Rovensku pod Troskami, píše o rovenských zvonech tento zajímavý článek:

„Nejmenšímu ze tří zvonů ve starobylé dřevěné zvonici na Týně v Rovensku pod Troskami je více jak tři sta let. Je to zvon umístěný na západní straně zvonice, směrem ke hřbitovu. Jmenuje se sv. Jiří.

Má v průměru 85 cm, jeho výška je 59 cm, váží 6 q a 24 liber staré váhy a stál 110 zlatých a 13 krejcarů. Kolem koruny má latinský nápis. Jako ostatní zvony je obrácen srdcem vzhůru. Pod širším okrajem je uprostřed znak města Rovenska, ležící laň, pod znakem letopočet 1639.

Tedy už po více jak tři sta roků se jím vyzvání, po tři sta let svolává věřící do chrámu Páně v lahodném souzvuku s ostatními dvěma zvony, které jsou o pouhých devět let starší nežli tento benjamínek rovenské zvonice. Pocházejí z roku 1630, kdy byla po požáru vybudována i nynější dřevěná zvonice.

Největší ze zvonů je sv. Václav a je uprostřed. Má průměr 1, 29 m, výšku 0, 68 m a váží dokonce čtyřikrát tolik, co jeho nejmladší druh sv. Jiří. Jeho hmotnost je 24 q.

Menší zvon, sv. Jan Křtitel,  který je na východní straně zvonice, směrem ke kostelu, má průměr 1,10 m, výšku 0,75 m a váží „pouhých“ 15 q.

Nesou tedy staré dřevěné trámy rovenské zvonice na Týně celkem 45 q zvonoviny. Nejmenší zvon sv. Jiří má ovšem „nejvyšší hlásek“. Vyzvání se jím po večerním klekání „Modlitba za dušičky“.

Lahodná harmonie rovenských zvonů byla zachycena i na gramofonové desky a několikráte se ozvaly i v našem rozhlase.

Právě připojeni - hostů: 229 

Kontaktní informace

Videostudio Mlejnek

Milan Mlejnek
Mírová pod Kozákovem
Smrčí 49
511 01 Turnov
Česká republika

messenger; WhatsApp
videomlejnek@c-mail.cz
mobil: +420 604 482 396
SKYPE: videomlejnek

IČ: 15603598

Objednávky, konzultace

na výše uvedené adrese

telefon, sociální sítě

 

Statistiky

Počet zobrazení článků : 1223825

Ke Kalichu 1977
U zápisu do školy Jana Cvrčková 1976
Vesec - ještě dům po Štěpánkových
Stezka pro pěší z Růžové hory
Sportovní dětské odpoledne 1979
Ke Kalichu květen 1977
Vzorně ustláno a čisto
Čestné uznání pro Marii Maděrovou - Vlašimskou
Ze střechy domu - centrum - staré město je vlastně ostrov
Kaplička v Prackově při adventním koncertu r. 2010
Zimní Klokočské skály
Zleva: švagrové Marína a Jasmína Gelerovy a jejich kamarádka
Dětský karneval r.1968
Sportovní dětské odpoledne 1979
Za městem je vyprahlo
Jasmínou zapůjčená ložnice
Ovar je hotov
Vítání občánků na Dolech 4/1984
Tetička
Odpoledne pro důchodce 12/1985