Velikost textu

Klokoč zpeřený

                                                      Klokoč zpeřený

Název vesnice Klokočí vznikl zřejmě od názvu zvláštní rostliny, která zde snad před léty hojně rostla. Byla lidově nazývána klokočím. Botanický název říká, že je to klokoč zpeřený (lat. Staphilea pinnata).

Bývala to kdysi pod Kozákovem velmi hojně rostoucí dřevina. Růstávala v místních lesích i v křovinách.

Proto dala zřejmě podnět k názvu obce Klokočí a  k názvu skalního města Klokočské skály. Dnes je to rostlina chráněná zákonem, vyskytuje se poměrně zřídka v listnatých lesích středních a východních Čech. Pod Kozákovem ještě i v roce 2007 roste několik exemplářů v lokalitě „Podboroví“ v osadě Loktuše.

Klokoč zpeřený roste jako keř nebo malý stromek, vysoký dva až pět metrů. Kvete v květnu až v červnu žlutavě bílými květy, které jsou uvnitř narůžovělé. Plody klokoče dozrávají v září a v říjnu a jsou nesmírně tvrdé. V minulosti se velice často používaly místo korálí na výrobu posvátných růženců, tzv.klokočové růžence.

Jistou zajímavostí jistě je, že místní název Klokočí nebo Klokoč se nevyskytuje nikde jinde v České republice ani na Slovensku. Je tedy u nás v Českém ráji jediný. Na to mohou být Klokočtí hrdí!

Právě připojeni - hostů: 216 

Kontaktní informace

Videostudio Mlejnek

Milan Mlejnek
Mírová pod Kozákovem
Smrčí 49
511 01 Turnov
Česká republika

messenger; WhatsApp
videomlejnek@c-mail.cz
mobil: +420 604 482 396
SKYPE: videomlejnek

IČ: 15603598

Objednávky, konzultace

na výše uvedené adrese

telefon, sociální sítě

 

Statistiky

Počet zobrazení článků : 1482288

Ještě lepší čelní pohled se zahradou
Mařenka Šichová na koni v Písku
Žáci vesecké školy na sjezdu rodáků v roce 1974
102. narozeniny občanky Maryškové
Ahóóój !!!
Jasmína se směje - fotíte nám prdele
Školní rok asi 1959-60
Blízké ostrůvky
Dva Češi z Čech a dvě Češky z Chorvatska
Věra Mlejnková,Jasmína Gelerová a Mário Malina
Pionýři v roce 1974
Zimní Smrčí s Červenicí
Besedice od Hamštejna
60 let Sokola ve Vesci - 1979
Podhájem květen 1977
Mařenka Šichová a spol.
Jsme na jihu - plody mandlovníku
Zima ve Vesci - 2004
Mlha a mráz na Červenici