Velikost textu

Jak se žilo v 19. století

Jak se žilo v 19. století

V „Obecní kronice obce Vesce pod Kozákovem“ je zvěčněna zajímavá stať a rodokmen selského rodu Pleštilů ze Smrčí. Tam se také uvádí, jaký byl život lidí na venkově v polovině 19. století. Píše se tu doslova:

„V roce 1812 přešlo panství Hruboskalské prodejem na rytíře Jana Lexu z Aehrenthalu. Za dalších padesát let se neobyčejně zvýšil počet obyvatelstva,. Oproti Josefínskému katastru se i počet domů zdvojnásobil. Vedle nových drobných domků se přestavovaly i starší chaloupky. Za pomocné práce na statku přenechávali sedláci okrajové polnosti (hlavně při lesních porostech) domkářům a chalupníkům.

Vedlejší příjmy lid neměl, a tak jediným zdrojem obživy byla půda. Chalupníci káceli další lesní porosty, čistili půdu od kamení. Získávali půdu pro zemědělské využití. Kamení z prackovských a smrčských Vrchů snášeli na tzv. „hrobky“ nebo alespoň k mezím svých pozemků. Hlavním nástrojem při zúrodňování byla obyčejná motyka. Lidé osídlovali i těžklo přístupná místa a tak vznikaly nové chaloupky (samoty) na Červenici a na Vrších. (Tady musím připomenout, že většina těchto domků v první polovině 20. století zde vyhořela a již se neobnovila). Pole se přeorávala pomocí háků, tažených dvěma osobami (hák tahaly ženy i děti). (O hákování polí jsme v Pojizerských listech před časem psali).

Postupem doby se situace na vesnici trochu zlepšila. Hlavním jídlem býval domácí chléb, brambory, zelí, hrách, bramborové placky i ovoce. Z polévek převažovala bramboračka, mléčná polévka nebo vaječná s drcením a pak také kyselo s bramborem.

Do roku 1848 se robotuje podle nařízení vrchnosti. U sedláků pracovali většinou jen za stravu nádeníci a domkáři. Kdo vlastnil trochu půdy, ale neměl vlastní potah, musel si jeho půjčení od sedláků tvrdě odpracovat na selském. (Jedna stařenka ve Vesci prý za vytrhání bodláků z obilí musela po celý rok pomáhat u sedláka, majitele toho pozemku).

Chudina si přivydělávala na skývu chleba také domáckým předením. Práce se odtud z Podkozákovska odváděla faktorům až na Jilemnicko.  V roce 1840 bylo ve Vesci 26 popisných čísel, ve Smrčí 30 a v Prackově pouhých 14 domů. Postupně docházelo pak ke zmenšování původních gruntů též dělením uvnitř rodu. Ve druhé polovině 19. století to pozorujeme zvláště u gruntu Vidunova a Votrubcova.

Právě připojeni - hostů: 44 

Kontaktní informace

Videostudio Mlejnek

Milan Mlejnek
Mírová pod Kozákovem
Smrčí 49
511 01 Turnov
Česká republika

messenger; WhatsApp
videomlejnek@c-mail.cz
mobil: +420 604 482 396
SKYPE: videomlejnek

IČ: 15603598

Objednávky, konzultace

na výše uvedené adrese

telefon, sociální sítě

 

Statistiky

Počet zobrazení článků : 1191248

Venda Geler a Krtek
102. narozeniny občanky Maryškové
Sportovní dětské odpoledne 1979
Naši hostitelé
Festival pokračuje
Zástupkyně krajanského časopisu Jednota paní Raisová
Starosta obce Všeň Ivan F.Herbst
Vítání občánků na Dolech - listopad 1982
Pochodové cvičení na Hamštejn r.1974
Marie Šichová
OD Kotva
Babička Kasalová se synovcem Viktorem Horynou
Prackovská Vrcha
Autor webu se slunečnicemi
Dětská vystoupení
Roubenka čp. 31 dř. Jana Votrubce
U Bergerů doznívají tóny Valčíku na rozloučenou
Na návštěvě u paní Hakenové 28.10.2011
Chalupy na Červenici
Ubytujte se nově na Červenici
Pláž Zamalin
Žáci 5. ročníku