Velikost textu

Z činnosti Sokola Loktuše koncem 40. let

Sokolské šibřinky

Dne 18. ledna 1948 uspořádal Sokol Loktuše své první sokolské šibřinky, které se skutečně nadmíru vydařily. Snad to bylo tím, že na nich účinkoval známý taneční orchestr Jaroslava Maliny z Prahy, známý zejména z rozhlasových kabaretů v pražské kavárně „Vltava“. Jako zpěváci spoluúčinkovali: Jožka Srbová, členka Bajo-tria, a Milan Šamonil.

Sál na Špici byl doslova nabit lidmi. Obě podloubí (přísálí) i jeviště, kde stály stoly, byly plné. Také taneční parket byl přeplněn, takže nebylo možno dost dobře ani tančit.  Hudba účinkovala nahoře na balkóně. Pro zpěváky byl připraven mikrofon, takže zpěv byl potom třemi reproduktory přenášen do sálu. Orchestr osobně řídil Jaroslav Malina.

Účinkujícím se u nás velice líbilo a těšili se už předem na nový zájezd k nám.  Dekoraci sálu k rázu šibřinek „Červená se malina“ úplně zdarma namaloval čeledín od Vidunů z Vesce pan Václav Gregor. Za jeho nezištnou pomoc poděkoval mu později Sokol dopisem a veřejně i v Pojizerských listech.

Vstupné na šibřinky bylo 50 Kčs, garde 20 Kčs.

 

Sokolský ples

Ještě dříve nežli zmíněné šibřinky byl uspořádán I. sokolský ples. Bylo to 4. ledna 1948. Účast byla slušná, ale ne přespřílišná. Ples byl skutečně reprezentativní a splnil své poslání. Ukázal, jak skutečně má vypadat společenská zábava. Všichni účastníci byli ve společenském večerním úboru (což na venkově nebývá zvykem, leda jen právě při sokolských plesech), kde je to vždy vyžadováno: dámy v dlouhých večerních šatech, páni v tmavých společenských oblecích. Při plese účinkovala vesecká hudba za řízení Bohuslava Plíhala.

Divadelní představení

Dne 15. února 1948 sehrál divadelní odbor Sokola druhou hru za svého působení. Bylo to selské drama z doby první světové války „Srdce jako kámen“, které podle románu Františka Šupky pro jeviště upravil František Mlejnek st. čp. 25.

Hra byla uvedena v tomto obsazení:

Josef Mlejnek čp. 39 ...................................................Jakub Procházka, majitel statku

Františka Staňková čp. 2 .............................................Kateřina, jeho žena

Josef Čepelík z Loktuš..................................................jejich syn Václav

Josef Ježek čp. 16..........................................................Kleofáš Doubrava, statkář

Jitka Richtrová z Dubecka............................................Marta, jeho žena

Hana Vítová čp. 47 ......................................................Anežka, jejich dcera

Dáša Mlejnková čp. 25 ................................................Dorotka, služka u Procházků

Oldřich Staněk, čp. 2 ....................................................Matěj, čeledín u Doubravů

Karel Staněk z Dubecka.................................................Horník, Václavův strýc

Marie Bakešová čp. 29.....................................................Holásková, chudá vdova

Ivanka Zunová z Dubecka..............................................Bětuška, její dcera

František Mlejnek st. čp. 25 ...........................................starosta

Režii hry měl sám autor František Mlejnek. Vstupné bylo: I. místo 20 Kčs, II. místo 15 Kčs a k stání 10 Kčs. Hra byla početně navštívena. Celkem bylo prodáno 450 vstupenek. Byla úspěšná a proto opakována v soboru 21. února 1948, kdy pochopitelně účast byla už slabší.

Zejména bylo nutné pochválit a zvláště vyzvednout dobře nastudovanou, dlouhou úlohu Josefa Mlejnka, sadaře z čp. 39., který se jí zhostil opravdu bezvadně.

Dekoraci selské světnice opětně zcela zdarma namaloval pan Václav Gregor z Vesce, malíř - samouk.Čistý zisk ze hry byl 4 400 Kčs, z čehož Sokol věnoval částku 2 200 Kčs místní radě osvětové na jeviště.

Divadelní hra

Divadelní odbor Sokola sehrál v neděli 21. března 1948 na Špici divadelní hru Boženy Rajské - Smolíkové „Zelené království“ aneb „Žofka z hájovny“ za režie Václava Bakeše z Chutnovky - z Dol.

Hra byla sehrána v tomto obsazení:

Oldřich Staněk čp. 2 .....................................Ervín von Weissenberg, velkostatkář

Ladislav Hejduk čp. 26 .................................Sokol, adjunkt

Josef Ježek, čp. 16 .........................................Šmerda, hajný

Milada Bukvicová z Rotštejna........................Šmerdová, jeho žena

Jarča Kyselová čp. 11 ....................................Žofka, jejich dcera

Hana Vítová, čp. 47 .......................................Lilly of the Valley, film. hvězda

Slávek Vele z Rotštejna................................učitel, vůdce skautů

Nejlépe vynikly úlohy Šmerdy (Josef Ježek) a jeho ženy (Milada Bukvicová). Předprodej vstupenek byl jako na všechna divadla opět v Podborovím. Účast byla veliká a hra se líbila. Přišel se podívat i divadelní kritik řídící učitel Jaroslav Pilař z Bělé a pouze pochvalně se o hře vyjádřil.

Sokolské okrskové cvičení

V neděli 16. května 1948 účastnila se zdejší sokolská jednota poprvé veřejného vystoupení na okrskovém cvičení 3. okrsku Sokolské župy Ještědské v Turnově II. Cvičilo zde 8 mužů a 8 dorostenek a stejný počet žákyň. Jednota zde dostala vlastně svůj první křest.

Sokolský výlet

Dne 6. června 1948 uspořádal Sokol jednodenní autokarový zájezd na naše historická místa, kterého se zúčastnilo i několik nečlenů (z okolních vesnic). Cesta vedla přes Prahu (zde prohlídka Petřína) na Karlštejn a Křivoklát, dále pak do Lán ke hrobu prezidenta TGM a k lánskému zámku. Potom se jelo do Lidic ke hrobu lidických mučedníků. U hrobu v Lánech i v Lidicích byly položeny věnce se stuhami v národních barvách a s nápisem. Zájezd byl pořádán autokarem pana Jaroslava Tomsy z Turnova.

Sokolské šibřinky

Dne 19. února 1949 pořádala sokolská jednota své druhé šibřinky. Účinkovala na nich sokolská dechová hudba z Prahy Vršovic, řízená kapelníkem Ladislavem Huříkem. Hudba hrála v síle 25 mužů. Režie Hudby i s dopravou činila celkem 14 600 Kčs. Počasí bylo ještě ucházející a účast na šibřinkách byla veliká. Celkově se tyto šibřinky vydařily, až na to, že byly poměrně málo navštíveny maskami. Na vstupném bylo celkem vybráno 31 400 Kčs.

Dětské divadlo

Mládež Tělocvičné jednoty Sokol v Loktuších připravila pro děti i pro dospělé pěkné pobavení dětskou divadelní hrou „Zlatá niť“ za obětavé režie sester Evy a Ivanky Zunových a Jitky Richterové. Všichni malí účinkující na tomto svém prvním veřejném vystoupení dobře obstáli. Hra se vydařila. Účast byla asi 230 osob a vybráno na vstupném bylo 5 080 Kčs.

Sokolský zájezd

Dne 4. července 1949 uspořádala TJ Sokol autokarový zájezd, kterého se opětně na doplnění místa účastnilo i několik nečlenů z okolních vesnic. Jelo se přes Mnichovo Hradiště a Bakov do Doks. Zde byla první zastávka u Máchova jezera, kde účastníci okusili i jízdu na lodičkách. Pak se pokračovalo přes Českou Lípu do Děčína, odkud dále po Labi parníkem do Hřenska.

Pak už následoval výstup na známou Pravčickou bránu, odkud se naskýtá čarokrásný pohled na celé Česko-saské Švýcarsko, ale i na České Středohoří. Zvláště na návštěvníka působí v ohromné výši umístěný hotel „Sokolí hnízdo“.

Následovala cesta zpět přes Děčín, Ústí a Litoměřice do Terezína, kde byla prohlídka památné Malé pevnosti (bývalého nacistického koncentráku), muzea a hřbitova. Kolem Řípu se pak jelo do Mělníka, kde byla poslední zastávka, aby účastníci mohli ochutnat výborného mělnického vína.

Výprava se pak vrátila přes Mladou Boleslav domů. Počasí bylo po celý den velmi pěkné, takže se zájezd vydařil a všem se velice líbil. Účastnilo se ho 49 osob, autobus ČSAD řídil řidič pan Fadrhonc. Celková režie za autobus činila 11 516 Kčs.

Večer „Dobré pohody“

Dne 17. prosince 1949 uspořádal soubor prof. Jaroslava Maliny z Prahy na pozvání TJ Sokol na Špici kabaretní pásmo nazvané „Večer Dobré pohody“. Účinkoval mj. i známý tenorista Luděk Trevor a malý Olda Paneš, nejmladší zpěvák v republice vůbec (7 letý). Ten si získal nejvíce sympatií obecenstva.

Nálada se pokazila, když zimní bouře přerušila dodávku elektrického proudu a v sále nastala tma. Chvíli soubor hrál potmě a konec dodělali za svitu reflektoru, který odmontovali ze svého autobusu a zásobili proudem z autobaterie. Přesto se program velice líbil. Účast byla veliká. Soubor požádal o odměnu ve výši 13 000 Kčs.

Právě připojeni - hostů: 618 

Kontaktní informace

Videostudio Mlejnek

Milan Mlejnek
Mírová pod Kozákovem
Smrčí 49
511 01 Turnov
Česká republika

messenger; WhatsApp
videomlejnek@c-mail.cz
mobil: +420 604 482 396
SKYPE: videomlejnek

IČ: 15603598

Objednávky, konzultace

na výše uvedené adrese

telefon, sociální sítě

 

Statistiky

Počet zobrazení článků : 1186250

Motokros Prackovské Hrobky 1976
Kozákov z Fialníku
Stavba TV převaděče u Rotštejna
Ještě jednou sídliště ve Vesci
Radek a Martina Mlejnkovi
Vítání občánků v říjnu 2011-02
Miloš Haken s přít. a Radek Mlejnek
Ještě jednou Václavák
Na molu
Na zdravíčko přátelé
Malý Leonek Leder
Další pohled SZ směrem
Balon Saarbank
Dětský karneval ve Vesci 1979
Smrčské domky
Otevírání MŠ na Chutnovce 10.5.1978
Ulice vedoucí nad moře za kopec
Skupinové foto
Zdravko a jeho pomocník kuchař
Ke Kalichu 1977
Rudolf Chalupa - vedoucí orchestru Besedy a Zdravko Berger